Yivli Minare ve Bölgesi, Arkeopark Alanı Oluyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
ANTALYA’NIN ÖNEMLİ İSLAMİ YAPILARINDAN OLAN YİVLİ MİNAREDE HUMMALI BİR ÇALIŞMA VAR. YAPILAN ÇALIŞMALARIN ARDINDAN ZİYARETE AÇILACAK OLAN YİVLİ MİNARE DE , YILLAR İÇERİSİNDE YER SEVİYESİ ALTINDA KALAN TARİHİ ESERLER ÇIKARILACAK. KAZIDAN SONRA PROJEYE UYGUN ŞEKİLDE RESTORASYON ÇALIŞMALARI YAPILMAYA BAŞLANACAK.

Antalya’da UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan 790 yıllık Yivli Minare ve doğusunda yer alan Atabey Armağan Medresesi’nde kazı çalışmalarının ardından restorasyona başlanacak.

 

Medresenin temelleri açığa çıkartılıp, Arkeopark alanı olarak ziyarete açılacak. Proje koruma kurulundan geçtikten sonra uygulama yapıp, ziyarete açılacak olan yivli minare  kazıdan sonra ise projeye uygun şekilde restorasyon çalışmaları yapılacak. Mevcut imaret medresesi kotun biraz altında kaldığı için yolda kazı yapılıcak . Kot sayıları düşürülecek .

 

 

Yivli Minare'de kazıdan sonra ise projeye uygun şekilde restorasyon çalışmaları yapılıp , proje hazırlanacak, proje koruma kurulundan geçtikten sonra uygulama yapıp, ziyarete açılacak. 

Siperlikli Maske Üretimi Yeniden BaşladıÖnceki Haber

Siperlikli Maske Üretimi Yeniden Başladı

Konyaaltı Etüt Merkezi’nde Eğitimler BaşladıSonraki Haber

Konyaaltı Etüt Merkezi’nde Eğitimler Baş...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!