Suriye'ye 150 İlave Asker Daha Gönderilecek!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Suriye'ye 150 İlave Asker Daha Gönderilecek!
Suriye'nin kuzeydoğusunda oluşturulması planlanan 'güvenli bölgenin' tesisi için ilave 150 asker sevk etmeye hazırlandığı belirtildi.

New York Times gazetesi, ABD Savunma Bakanlığı'nın Suriye'nin kuzeydoğusunda Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte kara devriye görevinde bulunması için 150 asker göndermeye hazırlandığını yazdı.

CNN televizyon kanalının internet sitesinde ise Suriye'ye gönderilecek ilave askerlerin bölgedeki diğer ülkelerde bulunan ABD üstlerinden sevk edileceğini ifade etti. CNN'e konuşan ABD'li güvenlik yetkilisi nihai kararın henüz alınmadığını da vurguladı.

ABD'NİN SURİYE'DE BİN ASKERİ VAR

ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde yaklaşık 1000 askeri bulunuyor. Bölgedeki ABD askerleri, omurgasını terör örgütü YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri ile birlikte hareket ederek DEAŞ militanlarına karşı operasyonlar yürütüyor. Türkiye ise terör örgütü PKK'nın bir uzantısı olarak gördüğü YPG'nin bir terör örgütü olduğunu savunarak Washington yönetimine SDG'ye verdiği desteği geri çekmesi çağrılarında bulunuyor.

DEVRİYELER BAŞLADI

Türkiye ve ABD arasında yürütülen güvenli bölge müzakereleri sonucunda bu haftadan itibaren ABD ve Türk helikopterleri bölgede müşterek devriye görevlerine çıkmaya başlamış durumda. Ancak Ankara'dan yapılan açıklamalarda ABD'nin hala sürecin hızlı bir şekilde ilerlemesini önlediği belirtiliyor.

ÇAVUŞOĞLU: NETİCE ÇIKMAZSA BÖLGEYE GİRERİZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu hafta içerisinde yaptığı açıklamalarda ABD'nin attığı adımları 'kozmetik' olarak nitelemiş ve "ABD'nin ortaya koyduğu tavır bizi tatmin etmiyor. Türkiye'nin planı hazır. Netice çıkmazsa bölgeye gireriz" demişti.

Ankara, Suriye'nin kuzeydoğusundaki SDG varlığının Türkiye'nin ulusal çıkarlarını tehdit ettiğini belirtiyor ve ABD ile birlikte bölgede bir 'güvenli bölge' oluşturarak sınırın Suriye tarafından gelebilecek tehditleri önlemeyi amaçladığını ifade ediyor.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türk Dizi Tarihinde Bir İlk! Behzat Ç.'deki Öpüşme Sahnesi Olay Oldu..Önceki Haber

Türk Dizi Tarihinde Bir İlk! Behzat Ç.'d...

Reynmen, 'Benim Derdim Onunla Değil' deyip Gözdağı Verdi!Sonraki Haber

Reynmen, 'Benim Derdim Onunla Değil' dey...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!