İnşaat Temelinde 6 Antik Mezar

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İnşaat Temelinde 6 Antik Mezar
TABİR YERİNDEYSE ANTALYA'DA KAZMA VURULAN HER YERDEN TARİH FIŞKIRIYOR. BUNUN SON ÖRNEĞİ İSE TARİHİ KALEİÇİ'NDE BULUNAN HADRİAN KAPISI YAKININDAKİ ALANDA YAPILAN İNŞAAT ÇALIŞMASINDA YAŞANDI. BİNANIN TEMEL KAZISI SIRASINDA 6 ANTİK MEZAR VE SU KANALI ORTAYA ÇIKINCA MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ İNŞAAT ÇALIŞMALARINI DURDURDU.
Kaptan İlaçlama

Antalya'nın ilk yerleşim merkezi olan ve bugün Kaleiçi olarak anılan antik kent Attaleia, milattan önce ve sonrasında birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. 

Kaleiçinde bulunan tarihi hadrianus kapısı yakınındaki alanda yapılan inşaat çalışmasında, Antik Dönem'e ait olduğu belirlenen 6 antik mezar ile su kanalı bulundu. Antalya Arkeoloji Müze Müdürlüğü'ne yapılan başvuru üzerine inşaat çalışmaları durduruldu. 

Antik mezarlarla antik su kanalının bulunduğu alan koruma altına alınırken, konuyla ilgili işlemler Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'ne devredildi.Uzmanlar tarafından yapılan incelemelerde, antik mezarların basamak üzerine konulan lahit şeklindeki podyumlu Roma mezarı olduğu belirlendi. 

Anahtar Kelimeler:
Falezlerde Erkek Cesedi BulunduÖnceki Haber

Falezlerde Erkek Cesedi Bulundu

Fenerbahçe, Mersinde rahat kazandıSonraki Haber

Fenerbahçe, Mersinde rahat kazandı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!