Görevden Uzaklaştırılan Başkanlara 237 Yıl Hapis Cezası Verildi!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Görevden Uzaklaştırılan Başkanlara 237 Yıl Hapis Cezası Verildi!
Son dakika: İçişleri Bakanlığı'nın 31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde görevden uzaklaştırdığı 94 belediye başkanının 41'i hakkında, terör ve teröre ilişkin suçlar kapsamında ilk derece mahkemesince toplam 237 yıl 237 ay 171 gün hapis cezası verildi.
Kaptan İlaçlama

İlk derece mahkemesi, İçişleri Bakanlığı tarafından 31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde haklarındaki terör suçları nedeniyle görevden uzaklaştırılan 94 belediye başkanı hakkında kararını verdi. Eski belediye başkanlarının 41'i hakkında, terör ve teröre ilişkin suçlar kapsamında ilk derece mahkemesince toplam 237 yıl 237 ay 171 gün hapis cezası verildi.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, İçişleri Bakanlığınca 31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde haklarındaki terör suçları nedeniyle Anayasa'nın 127'nci maddesi ile Belediye Kanunu'nun 47'nci maddesi gereğince 94 belediye başkanı görevden uzaklaştırılarak, valiler, vali yardımcıları ve kaymakamlar görevlendirilmişti.

Terör suçları nedeniyle görevden uzaklaştırılanlardan 41'i hakkında terör ve teröre ilişkin suçlar kapsamında ilk derece mahkemesince 237 yıl 237 ay 171 gün hapis cezası verildi.

Bunlardan 33'ünün Yargıtay ve İstinafta temyiz süreci devam ederken, 7'sinin haklarında verilen cezası kesinleşti.

Görevden uzaklaştırılanların 52'sinin teröre ilişkin suçlardan ilk derece mahkemelerince yargılama süreçleri ise devam ediyor.

UZAKLAŞTIRILANLARIN 20'Sİ HALEN TUTUKLU

Terör suçları nedeniyle görevden uzaklaştırılan 94 belediye başkanının 20'si halen tutuklu bulunuyor. 57'sinin tutuksuz olarak yargı süreci devam ediyor. 7 kişi hakkında adli kontrol şartı konulurken, 8'i hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı, bir kişi de yargılama süreci devam ederken yaşamını yitirdi.

Görevden uzaklaştırılanlardan biri ise beraat etti.

Anahtar Kelimeler:
Antalya'da İnternet Üzerinden Kiralık Ev Dolandırıcılığı!Önceki Haber

Antalya'da İnternet Üzerinden Kiralık Ev...

İsrail-Lübnan Arasındaki Gerilimle İlgili Çarpıcı Çıkış!Sonraki Haber

İsrail-Lübnan Arasındaki Gerilimle İlgil...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!