Bakan Ersoy, Thomas Cook'un İflasıyla İlgili Açıklama Yaptı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Bakan Ersoy, Thomas Cook'un İflasıyla İlgili Açıklama Yaptı
Bakan Ersoy: Thomas Cook'un iflasından dolayı zarar gören işletmelere kredi desteği yapılacak

Dünyanın en eski seyahat firması Thomas Cook iflas etti. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy konuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan, Türkiye'ye Thomas Cook aracılığı ile gelen İngiliz misafirlerin ödemelerinin İngiliz hükümetinin güvencesinde olduğunu söylerken turistlerden ek ücret alan işletmelere ceza keseceklerini söyledi. Bakan Ersoy turizmciler için ek bir kredi paketi üzerinde çalıştıklarını ve paketin büyüklüğünün yaklaşık 50 milyon euro olacağını sözlerine ekledi.

Bakan Ersoy'un açıklamalarından satır başları:

"UYMAYANLAR HAKKINDA İŞLEM YAPACAĞIZ"

Özellikle İngiliz misafirler konusunda hassas olmalıyız. 22 Eylül dahil giriş yapmış olan İngiliz misafirler İngiliz kamu otoritesi garantisi altında. Yolculardan ücret talep edilmemesi gerekiyor. Bu kurala uymayanlar hakkında işlem yapacağız.

"ZARAR GÖREN İŞLETMELER İÇİN KREDİ ÇALIŞMASI HAZIRLIYORUZ"

Hızlı ve huzurlu şekilde ülkelere dönmesine yardımcı olacağız. Otellerin yoğun alacağı var. Gece yarısı Berat Albayrak ile telekonferans yaptık. Perşembe günü dönüyor kendisi. Global operasyonlar belli olacak o zaman.

Türkiye'deki turist sayısı 80 bini bulabilir. Zarar gören işletmeler için acil bir kredi çalışması hazırlıyoruz. Sektörün kullanımına açacağız. Çok büyük bir aksaklık yaşanmadı. Ben Antalya'ya geçiyorum bu akşam.

50 MİLYAR EUROLUK KREDİ DESTEĞİ

Kontrollü bir şekilde yolcunun tahliyesi yapılıyor. Sezonda 700 bin yolcusu vardı. Önümüzdeki sezonda yeri doldurulur. Bizim turizm geliştirme ajansıyla birlikte münferit tanıtıma ağırlık vermemiz gerektiğini belirtmiştim.

50 milyon euro civarında olur kredi diye düşünüyorum. Sektörle de konuşacağız kullanım biçimlerini. Herkes kullanacak diye bir şey yok. Sadece Thomas Cook endeksli çalışmayanlar var

Kaynak:HABERLER.COM

Manavgat'taki Yangın Kontrol Altına AlındıÖnceki Haber

Manavgat'taki Yangın Kontrol Altına Alın...

Rektör Yemek KuyruğundaSonraki Haber

Rektör Yemek Kuyruğunda

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!