Altın portakal heykelleri yenileniyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
ANTALYA’DA ALTIN PORTAKAL’IN SİMGESİ VENÜS HEYKELLERİ HAVA ŞARTLARINA YENİK DÜŞTÜ. ALTIN SARISI RENGİ SİYAHA DÖNEN HEYKELLER KIŞ AYLARINDAKİ YAĞIŞ, FIRTINA VE YAZ AYLARINDAKİ YÜKSEK SICAKLIK NEDENİYLE DEFORME OLDU. ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KENT TARİHİ VE TANITIM DAİRE BAŞKANLIĞI DEFORME OLAN HEYKELLER İÇİN HAREKETE GEÇTİ. ZARAR GÖREN HEYKELLER ÖNCE TESPİT EDİLECEK ARDINDAN YENİLENECEK.
Kaptan İlaçlama

5 yıl aradan sonra siyah olan ve elinde portakal tutan Venüs heykeli geçtiğimiz yıl altın rengi olan özüne döndü. Depolara kaldırılmış olan eski heykeller tadilatı yapılıp, altın rengine boyandı.Festivalin sembolü olan 65 heykel, otogar, falez, cezaevi, havalimanı, sampi, Samanyolu Kavşağı, on bin kişilik salon ve kortej güzergahına yerleştirildi.

 

Heykellerden Atatürk Parkı’nın arka kısmında Konyaaltı Açık Hava Tiyatrosu arkasındaki korulukta bulunan heykel aradan geçen zaman içinde diğer heykeller gibi sıcağın da etkisiyle deformasyona uğradı. Heykelin sarı renginin iklim şartları sebebiyle döküldüğü ve altındaki siyah rengin ortaya çıktığı gözlendi. Kayalık alana konulan heykel sarı ve siyaha yakın bir renge büründü.


Kentin farklı noktalarında da yine hava şartlarından zarar gören ve kimliği belirsiz kişiler tarafından zaman içinde tahrip edilen heykeller için çalışma başlatıldı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi Tanıtım Daire Başkanlığı bir yıl önce kentin farklı noktalarına yerleştirilen heykellerin tespitine başladı. Tek tek kontrol edilen heykellerden zarar görenler toplanıp tamirleri yapılarak yenilenecek.

Anahtar Kelimeler:
Yılan Isırmalarına Dikkat!Önceki Haber

Yılan Isırmalarına Dikkat!

Kızılırmak üst geçidi tamamlandıSonraki Haber

Kızılırmak üst geçidi tamamlandı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!