Mavi Balina Oyunundan Sonra Şimdi de "Mariam" Alarmı!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Mavi Balina Oyunundan Sonra Şimdi de "Mariam" Alarmı!
Çocukları ve gençleri intihara sürükleyen Mavi Balina'dan sonra ailelerin yeni korkusu Mariam adlı oyun oldu.

Kaybolan küçük kızın eve dönmesine yardım edilen oyunda korkunç ses efektleri ve görseller dikkat çekiyor. Son aşamaya gelenler 03.00'te bilinmeyen numaradan aranıyor. Aile Bakanlığı başvurusuyla erişimi engellenen oyunla ilgili uzmanlar uyarıyor: "Çocuklar şiddeti yaşamın normal bir parçası gibi algılayabilirler."

Gazete Habertürk'ün haberine göre oyun kapatıldığında, tekrar oynamak için 24 saat beklemek gerekiyor. Korkunç ses efektleri ve görsellerle desteklenen oyunun son seviyesine gelenler, bilinmeyen bir numaradan gece saat tam 03.00’te aranıyor. Sosyal medyada tecrübelerini paylaşan bazı bloggerlara göre, farklı dillerde konuşan bir robot cep telefonundan arayarak “Seninle tekrar görüşeceğiz” gibi kaygı verici bir ses dinletiyor ve oyunculara mesajlar yolluyor.

 

Oyunda, “Mariam” adında 9 yaşındaki kız, kaybolduğunu belirterek, eve dönmek için oyuncudan yardım istiyor. Oyun başlamadan önce kişinin ismi, adresi, yakın çevresi soruluyor ve Facebook, WhatsApp gibi uygulamalara erişim izni isteniyor. Oyunda kullanıcılara, “Eviniz nerede? Facebook hesabınız ne?” gibi kişisel sorular soruluyor. Bu sorular cevaplanmadan bir sonraki aşamaya geçilemiyor.

Bakanlık erişim engeli istedi

Oyuna yönelik şikâyetleri değerlendiren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Ankara Sulh Ceza Hâkimliği’ne başvurarak, oyuna erişimin engellenmesini talep etti. Bakanlığın yazısında, oyunun kişisel bilgileri elde ettiğine ve çocuklar üzerinde psikolojik tehlike doğurduğuna dikkat çekildi. Yazıda, oyunun çocukların intiharı düşünmesine sebep olduğu, oyunda “cinlerin musallat olması”’ gibi unsurlarla korku psikolojisi oluşturulduğu belirtildi. Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimi Sezer Söylemez, bakanlığın talebi üzerine oyuna erişimi engelleme kararı verdi.

Anahtar Kelimeler:
"Dolandırıldım" Diyerek Açtığı Davada Arkadaşına Borçlu Çıktı!Önceki Haber

"Dolandırıldım" Diyerek Açtığı Davada Ar...

Şenol Güneş'i Hastenelik Eden Olayda Hastane Raporu Çıktı!Sonraki Haber

Şenol Güneş'i Hastenelik Eden Olayda Has...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!