Manavgat Kent Müzesi Açılıyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Manavgat Kent Müzesi Açılıyor
MANAVGAT Belediyesi tarafından düzenleme çalışmaları tamamlanan Manavgat Kent Müzesi yarın açılacak.

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen'in büyük kültür projelerinden olan Manavgat Kent Müzesi'nin yapım çalışmaları tamamlandı. Geçmişi unutmamak, Manavgat'ın köklü tarihinden gelen değerleri yeni nesle aktarmak amacıyla Rauf Denktaş Köprüsü altında oluşturulan Manavgat Kent Müzesi'nin açılışı 3 Ağustos Cuma saat 19.00'da yapılacak.

 

14 BÖLÜM, 50 SAHNELEME, 3 BİN PARÇA ESER

 

Konusunda uzman tecrübeli bilim ekibi, Eski Hisar Mahallesi ile Örnek Mahallesi'ni birleştiren Rauf Denktaş yaya köprüsünün altındaki 1200 metrekarelik alanda oluşturulan Kent Müzesi'ni yaklaşık 1 yılda tamamladı. 
Girit kültürü, Yörük kültürü ve Manavgat yerli halk kültürünü anlatan 3 binden fazla eserin toplanarak titizlikle yerleştirildiği Kent Müzesi'nde iç ve dış alanda 50 sahneleme yer alıyor. Kütüphane, 2 sinevizyon bölümü, Yörük çadır bölümü, zanaat bölümü, tarım bölümü, tarımsal üretim bölümü, gelenek görenek, dokuma ve müzik bölümü, yemek kültürü bölümü, Manavgat'ın doğal zenginlikleri bölümü ve müze kafeden oluşan Kent Müzesi toplam 14 odadan oluşuyor.

 

UZMAN EKİP 1 YIL ÇALIŞTI

 

Küratörlüğünü Prof. Dr. Nevzat Çevik'in yaptığı Manavgat Kent Müzesi'nin mimari projesi Devrim Çimen, grafik tasarım çalışmaları ise özel bir ajans tarafından yapıldı. Müzenin bilim ekibinde yer alan Prof. Dr. Feriştah Alanyalı, Prof. Dr. Hüseyin Alanyalı antik dönemler çalışmalarında, Süleyman Demirel Üniversitesi'nden Prof. Dr. Bahset Karaca Osmanlı dönemi çalışmalarında, Mahmut Öz Osmanlı arşiv belgeleri çalışmalarında, Akdeniz Üniversitesi'nden Dr. Fatih Uslu Yörük kültürü çalışmalarında, Prof. Dr. Ali Erdoğan fauna ve kuşlar çalışmalarında, Prof. Mehmet Öz ve uzman Rızvan Tunç kurbağa ve sürüngenler çalışmalarında, Doç. Dr. Mustafa Yavuz memeliler çalışmalarında, Akdeniz Üniversitesi'nden Dr. Candan Aykut flora çalışmalarında, Hüseyin Çimrin turizm hikayelemesi çalışmalarında yer alırken, yine Prof. Dr. Nevzat Çevik ve Serhat Karakaya ise teşhir ve tanzim çalışmalarına katkı koydu. Tevfik Köymen de fotoğrafların derlenmesine katkı yaptı.

 

'MÜZENİN SAHİBİ MANAVGAT HALKIDIR'

 

Belediye Başkanı Şükrü Sözen, "Manavgat Kent Müzesi, Manavgat'ımızı simgeleyecek en önemli projelerimizdendir. Kent Müze'mizin sahibi halktır. Biz de Manavgat'ımızda halkımızın ev sahipliğinde oluşturduğumuz müzemizi açıyor olmaktan büyük onur duyuyoruz. Müzemizden yerli ve yabancı turistler ve halkımız, kentimiz hakkında bütün bilgilere buradan sahip olacak. Müzemiz için çalışan başta bilim ekibi olmak üzere tüm ekip arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, Manavgat Kent Müzesi'ni halkımızla buluşturmakta büyük mutluluk duyuyorum. Kentimizi simgeleyen müzemizin açılışına tüm halkımızı davet ediyorum" dedi.

Anahtar Kelimeler:
Çavuşoğlu ve Lavrov Bir Araya GeldiÖnceki Haber

Çavuşoğlu ve Lavrov Bir Araya Geldi

Başsavcı Solmaz'dan Vali Karaloğlu'na Veda ZiyaretiSonraki Haber

Başsavcı Solmaz'dan Vali Karaloğlu'na Ve...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!