MEB'in Müfettiş Sayısı 750'ye Çıktı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
MEB'in Müfettiş Sayısı 750'ye Çıktı
Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı yeni düzenlemeyle toplam 750 kişilik müfettiş kadrosu oluşturuldu.

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) yapılan yeni düzenlemeyle 450 müfettiş, 50 başmüfettiş ve 250 de müfettiş yardımcısı olmak üzere toplam 750 kadro ihdas edildi. Yeni kadrolar, rehberlik, denetim inceleme, araştırma ve soruşturma hizmetlerinin yürütülmesi için çalışacaklar. 

Bununla; merkez, taşra ve yurt dışı teşkilatında hizmet kalitesinin artırılması, eğitim hizmeti alan öğrencilerin ve velilerin memnuniyet düzeylerinin üst düzeye çıkarılması ve kalkınma planları ile hükümet  programlarında belirlenen eğitim hedeflerine ulaşılması amaçlanıyor.

Rehberlik ve Denetim Başkanlığı, Teftiş Kurulu Başkanlığına  dönüştürüldü. MEB merkez teşkilatında istihdam edilen milli eğitim denetçileri ile  taşrada görev yapan il eğitim denetmenlerinin unvanları maarif müfettişi adı altında birleştirildi. Bu müfettişlerin özlük hakları farklılık arz ediyordu. Merkez teşkilatındaki görevlendirme ile çalışan tüm müfettişler için 3600 ek göstergeli ve diğer bakanlıklardaki merkez denetim elemanları ile eşit özlük  haklarına sahip kadro ihdas edildi.  

Yeni düzenlemeyle 8 yıl ve daha fazla hizmeti olan öğretmenler, ilan  edilecek müfettiş yardımcısı kadroları için sınava girebilecekler. Bunun yanında  en az 4 yıllık lisans eğitimi veren hukuk, siyasal, iktisadi idari bilimler,  iktisat ve işletme fakülteleri ile bunlara denkliği YÖK tarafından kabul edilen  yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ise KPSS puan  üstünlüğüne göre müfettiş yardımcılığı sınavlarına başvuru yapabilecek.   Bakanlığın yeni yönetmeliği ile rehberlik ve denetim hizmetlerinde etkililik ve  verimliliği artırmak amacıyla Bakan onayı Ankara dışında açılacak çalışma merkezlerine müfettişler görevlendirilebilecek.

Anahtar Kelimeler:
BTK'dan 'Sosyal Medyaya Selam Olsun Kampanyası'Önceki Haber

BTK'dan 'Sosyal Medyaya Selam Olsun Kamp...

Bombalı Araç PaniğiSonraki Haber

Bombalı Araç Paniği

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!