LGS TERCİH KILAVUZU YAYIMLANDI

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
LGS TERCİH KILAVUZU YAYIMLANDI
LGS tercih kılavuzu dahilinde dikkat edilmesi gerekenler neler olacak? İşte, tercihlere esas kontenjan tablosu ve detaylı bilgiler
Kaptan İlaçlama

Tercihlere esas kontenjan tablolarının ilanı, LGS tercih kılavuzu sonrası tercih işlemlerini gerçekleştirmek isteyen birçok kişinin araştırdığı konu oldu. Liselere Giriş Sınavı (LGS) kapsamında aldıkları merkezi yerleştirme puanı ve yüzdelik dilimler kapsamında tercihler, kontenjan bilgilerine göre gerçekleştirilecek. Peki, LGS tercih kılavuzu dahilinde dikkat edilmesi gerekenler neler olacak? İşte, tercihlere esas kontenjan tablosu ve detaylı bilgiler

LGS tercih kılavuzu, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrenciler, veliler ve eğitimcilerin bilgisine paylaşıldı. Bu yıl 1-12 Temmuz tarih aralığında gerçekleştirilecek olan LGS tercih dönemi için sonuçlar, 22 Temmuz 2019 tarihinde erişime açılacak. LGS tercih kılavuzunda yer alan bilgilere göre öğrenciler, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercih yapmadan nitelikli okulların tercih ekranını göremeyecek. İşte, LGS tercih kılavuzu hakkında detaylı bilgiler

LGS tercih kılavuzunda yer alan bilgiler dahilinde 1-12 Temmuz tarih aralığında gerçekleştirilecek olan yerleştirme ve nakil dönemine dair detaylar veren Milli Eğitim Bakanlığı, tercihlere esas kontenjan tablolarının ne zaman erişime açılacağı bilgisini paylaştı. İşte, LGS tercih kılavuzu ve detaylı bilgiler

LGS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

LGS tercihleri, E-Okul üzerinden 01-12 Temmuz tarihlerinde öğrenci velileri tarafından gerçekleştirilebilecek. Tercihlerini internet üzerinden gerçekleştirmek istemeyen veliler, herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden bu işlemlerini tamamlayabilecek. Son olarak yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacak.

 

TÜM ÖĞRENCİLER YEREL YERLEŞTİRME İLE ÖĞRENCİ ALAN OKULLARI TERCİH EDECEK

LGS'ye giren ya da girmeyen tüm öğrenciler, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercih işlemlerini gerçekleştirecek. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercih işleminde bulunmayan öğrenciler, nitelikli okul olarak bilinen merkezi sınavla öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar tercih ekranını göremeyecek.

Öğrenciler, Yerel Yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabilecek.

Yapılan tercihlerde; aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 (üç) okul seçilebilecek.

Yerel Yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri hâlinde merkezî sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 5 (beş) okul; Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla 5 (beş) okul olmak üzere toplamda 15 okul tercihinde bulunabilecek.

YETENEK SINAVINA KATILANLAR TERCİH YAPAMAYACAK

Yetenek sınavı il öğrenci alan okullar ve özel öğretim kurumlarına öğrenci alan okullara kesin kayıt işlemini gerçekleştiren öğrenciler, LGS tercihinde bulunamayacak.

TERCİHLER 3 ANA GRUPTA YAPILACAK

Öğrenciler, LGS'de tercih işlemlerini 3 ana grupta yapabilecek. Bunlar;

Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar, 

Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar,

Pansiyonlu Okullar olacak.

Merkezî Sınava girmeyen öğrenciler, Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 2 (iki) grupta tercih yapabilecek.

YEREL YERLEŞTİRME EKRANINDA KAYIT ALANLARI RENKLERLE BELİRTİLECEK

Yerel yerleştirme tercih ekranında okullar yeşil, mavi ve kırmızı renklerle belirtilecek;

Yeşil renk, “Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtecek.

Mavi renk, “Komşu Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresine göre Komşu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtecek.

Kırmızı renk, “Diğer” ise öğrenci için ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtecek.

ÖZEL OKULLARIN KAYITLARI 27 HAZİRAN-12 TEMMUZ TARİHLERİ ARASINDA YAPILABİLECEK

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı özel ortaöğretim kurumları, Merkezî Sınav Puanı esas alınarak kendi yönetmeliklerine göre öğrenci alabilecektir. 2019/2020 eğitim ve öğretim yılı için özel okul kayıt işlemleri, 27 Haziran-12 Temmuz 2019 tarihleri arasında
yapılabilecektir. Yerleştirme sonuçları aynı eğitim-öğretim yılı için geçerli olacak.

Özel Öğretim Kurumlarına kayıt işlemini tamamlayan öğrencilere tercih ekranı açılmayacak. Ancak öğrenciler, tercih süresi içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecek.

NAKİLLER 2 DÖNEMDE YAPILACAK

Yerleştirmeye esas nakiller 2 dönemde yapılabilecek. Her tercih döneminde en fazla 3 tercih yapılabilecek.

Boş kontenjanlar 22 Temmuz tarihinde ilan edilecek. 

29 Temmuz - 02 Ağustos 2019: ilk nakil tercih başvuruları,
05 Ağustos 2019: 1. Nakil Sonuçlarının İlanı, 

05-08 Ağustos 2019: İkinci nakil başvuruları,
10 Ağustos 2019: 2. Nakil sonuçlarının ilanı

19-23 Ağustos: Boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca Yerleştirme Başvurularının Alınması

TERCİHLERE ESAS KONTENJAN TABLOSU NE ZAMAN YAYIMLANACAK?

Tercihlere esas kontenjan tabloları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bugün yayımlanacak. Kontenjan tabloları yayımlanır yayımlanmaz haberimizin içerisine eklenecektir.

25 Haziran 2019 Döviz kurlarında son durumÖnceki Haber

25 Haziran 2019 Döviz kurlarında son dur...

Başkan Böcek “Turizm birliği kuracağız” Sonraki Haber

Başkan Böcek “Turizm birliği kuracağız” 

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!