Kış mevsiminin vazgeçilmez tadı: Bal kabağı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kış mevsiminin vazgeçilmez tadı: Bal kabağı
Kış aylarında yoğun rağbet gören ve vazgeçilmez tatlarından olan bal kabağı, göz alıcı renkleriyle pazar tezgahlarını süslüyor.

Göz alıcı renkleriyle tezgahlarda yerini alan bal kabağı, lezzetli olduğu kadar pek çok faydası olan bir yiyecek olmasıyla dikkat çekiyor. Bal kabağı, kalp damar hastalarına, sindirim sorunu çekenlere öneriliyor. Tokat’ın Niksar ilçesinde pazartesi ve cuma günleri kurulan pazar yerinde tezgah açan bal kabağı üreticisi Melih Yılmaz, satışlardan son derece memnun olduğunu, Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere birçok şehre de bal kabağı yolladığını söyledi. Niksar’da 10 yıldır bal kabağı üretimi yaptığını belirten Yılmaz, "Niksar Ovamızda bal kabağı üretimi yapıyoruz ve yılda 70-80 ton civarında sahil bölgesine, Sivas’a, İstanbul’a ürün satışı yapıyoruz. Bizim işimiz kabak. Kabağın faydasını saymakla bitmez. Bal kabağı, kalp damar hastalarına, sindirim sorunu çekenlere özellikle öneriliyor ve bir numaralı doğal ilaçtır. Eskiler kabak için her derde deva derlermiş. Zaten Osmanlı’dan günümüze kadar gelen bir meyvemizdir, kış mevsiminde sofralarımızda bolca tüketilmektedir" dedi.
Yılmaz, 60-70 kilo civarında büyük kabakların da yetiştiğini belirterek, "Vatandaşın isteğine göre kabağı kesiyoruz, dilimliyoruz ya da bütün olarak sattığımız gibi tatlısına varana kadar bu hizmetleri yapıyoruz. Bal kabağının fiyatı da uygun, 1 ile 1,50 arasında dönemine göre değişen fiyatlardan satıyoruz" diye konuştu.
Bal kabağı fiyatlarından memnun olduklarını belirten vatandaşlar ise, bu kış bol bol kabak tatlısı yiyebileceklerini söylediler.
(İHA)
Beşiktaş'ta Keyifli Antrenman... Minyatür Kale Maç YaptılarÖnceki Haber

Beşiktaş'ta Keyifli Antrenman... Minyatü...

İlk yerli tüfek Başbakanlık Koruma Dairesince kullanılmaya başlandıSonraki Haber

İlk yerli tüfek Başbakanlık Koruma Daire...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!