Japonların Yeni Merakı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Japonların Yeni Merakı
7 Japon kadın, farklı el emeği ürün olarak internet üzerinden gördükleri iğne oyasını öğrenmek için yaklaşık 9 bin kilometre mesafeden Kütahya’nın Tavşanlı ilçesine geldi.

7  Japon kadın, farklı el emeği ürün olarak internet üzerinden gördükleri iğne oyasını öğrenmek için yaklaşık 9 bin kilometre mesafeden  Kütahya'nın  Tavşanlı ilçesine geldi.

Antalya'da yaşayan  Japon Ikumi Nonaka,  Japonya'dan gelen 7 kadına  Tavşanlı'da bulunan Melek Demiralp Sanat Atölyesinde, iğne oyası çalışması gösterdi. Eğitmen  Muradiye Varol  Japon kadınlara iğne oyası işlemesi yapımını gösterdi. Büyük bir titizlikle iğne oyası işlemeyi inceleyen  Japon kadınlar kendileri de uygulamalı olarak iğne oyası yaptı.

Japon Ikumi Nonaka, "İğne oyasını merak eden  Japonya'dan arkadaşlara grup olarak tur düzenledik. İğne oyasının bükülmesi, modelleri, işlemesi farklı oluyor ve bunları öğrenmeye geldiler. İğne oyası gerçekten çok zor bir sanat ve bunu öğrenmek bizlere büyük fayda oldu" şeklinde konuştu.  Japonya'da çok sayıda kadının iğne oyası öğrenmek için  Türkiye'ye gelmek istediğine belirten Nonaka, "Çok sayıda  Japon kadın Türk el sanatını öğrenebilmek için çaba harcıyor" ifadesini kullandı.

Melek Demiralp Sanat Atölyesi sahibi Melek Demiralp ise, "Melek Demiralp Sanat Atölyesi olarak  Japonya'dan gelen misafirlerimizi ağırladık. Beraberce hem iğne oyalarımızı, yöremiz çiti adı verdiğimiz oyalarımızın yapılışını eğitmen arkadaşımız ile çalışmalar yaptık. Onlar da denediler ve yaptılar, çok hoşlarına gitti. Onları burada ağırlamaktan yöremizi tanıtmaktan yöremizin ürünlerini tanıtmaktan çok memnun olduk. Çok eskilere dayanan ipeklerle dokunmuş bükülerek yapılan ince ince ilmek ilmek dokunmuş maddi ve manevi değeri yüksek olan çitilerimizi onlarla paylaşmak, bu değerlerimizin Japonlara kadar ulaştığını görmek bizleri de çok memnun etti" diye konuştu. 

Anahtar Kelimeler:
Başbakan Yıldırım: Kendi kontrolünü başkasına kaptıranlar varÖnceki Haber

Başbakan Yıldırım: Kendi kontrolünü başk...

Başkan Tütüncü İmam Hatiplilerle BuluştuSonraki Haber

Başkan Tütüncü İmam Hatiplilerle Buluştu

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!