Geçmişin izlerini taşıyan handa antikalarını sergiliyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Geçmişin izlerini taşıyan handa antikalarını sergiliyor
Erzurumlu Akmehmetoğlu, Anadolu kültürü ve tarihinin unutulmaması amacıyla tarihi bir handa hem kendisinin topladığı hem de ailesinden kalan antika eşyaları sergileyerek "kültür elçiliği" yapıyor.

Erzurum'da, ailesinden gelen antika merakını 20 yıldır sürdüren Fatih AkmehmetoğluAnadolu kültürü ve tarihinin unutulmaması amacıyla herhangi bir maddi beklentisi olmadan İpek Yolu'ndaki tarihi handa sergilediği antika eşyalar ile ziyaretçilerini zaman tünelinde yolculuğa çıkartıp ücretsiz "kültür elçiliği" yapıyor.

Anadolu kültürü düşkünü dedesi ve babasının antika koleksiyonculuğu yapmasından küçük yaşta etkilenen Fatih Akmehmetoğlu (65), 20 yıl önce ailesinin biriktirdiği bu antika eşyaları evinde bir araya getirdi.

 

Ailesinin kendisine de sıçrayan bu merakını sürdürmek isteyen Akmehmetoğlu, daha sonra kendisi de antika eşya toplamaya başladı.

Bir süre sonra evinde antika eşyayı koyacak yer bulamayan Akmehmetoğlu, Anadolu kültürü ve tarihine ait bu eserleri, unutulmamaları ve yeni nesillerce de tanınıp gelecek kuşaklara aktarılması için sergilemeye karar verdi.

Akmehmetoğlu, bu çerçevede Osmanlı döneminde tarihi İpek Yolu'nun önemli durakları arasında yer alan Ali Paşa Mahallesi'ndeki tarihi Komeslihan'ın bir bölümüne taşıdığı antika eşyaları burada sergilemeye başladı.

Gününü tarihi yeni nesillere anlatarak geçiriyor

Her sabah hanın kendisine tahsis edilen bölümünün kapısını açıp başta antika eşya olmak üzere gerekli temizliği yapan Akmehmetoğlu, ardından hiçbir maddi beklentisi olmadan tarih meraklısı misafirlerini ağırlamaya başlıyor.

 

Akmehmetoğlu, hana gelen misafirlerine Anadolu tarihi ve kültürünü yansıtan ve aralarında Osmanlı döneminden günümüze uzanan antika eşyanın da olduğu ahşap ürünler, ev gereçleri, değirmen taşları, at semerleri, tarım aletleri, terazi, mumluk, sandık, kapı tokmakları gibi bir çok eser hakkında bilgiler vererek, bu kültürün gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlıyor.

Tarihi handa zaman tünelinde yolculuk yaptırıyor

Akmehmetoğlu, antika eşyasını sergilediği Komeslihan'ın tescilli tarihi bir mekan olduğunu, Kültür BakanlığıErzurum Valiliği ve Atatürk Üniversitesi'nin bu han ile ilgilendiğini aktararak, yapının restore edilmesinin planlandığını ifade etti.

Bozkırın ortasındaki Komeslihan'ın, tarihi İpek Yolu'nun en önemli duraklarından olduğuna işaret eden Akmehmetoğlu, "Erzurum'da ayakta duran tek handır. Büyük çoğunluğu hasar görüp yıkılan bu hanın kalan kısmını ayakta tutmaya çalışıyoruz. İnsanlar eskiden hayvanları ve develeriyle buraya gelip yemek yiyor ve yattıktan sonra gidiyorlardı." dedi.

Bir kitap gibi kütüphane de Batman'aÖnceki Haber

Bir kitap gibi kütüphane de Batman'a

Ayşe teyze artık 'işkence' çekmeden gülümsüyorSonraki Haber

Ayşe teyze artık 'işkence' çekmeden gülü...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!