Yüce Rent A Car

Ayaktaki nasırlar nasıl tedavi edilir?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ayaktaki nasırlar nasıl tedavi edilir?
 Ayakta nasır oluşumu son derece sık görülen ağrılı ve can sıkıcı bir problemdir. Ayakta nasır oluşumunun temel nedeni, olmaması gereken yerde fazla basınç oluşumudur. Bunun da en sık nedeni ayakkabı vurmasıdır fakat her nasır ayakkabı vurmasından dolayı oluşmaz. Bazen ayak parmak kemiklerindeki çok küçük çıkıntılar ve fazlalıklar bile ciddi nasır oluşumuna sebep olurlar.
Kaptan İlaçlama

Ayakta nasırlar mutlaka yük taşıyan ve basıya maruz kalan yerlerde oluşurlar. Bazen siğiller nasırlarla karıştırılabilir. Siğiller genelde yük taşıyan yerlerde oluşmazlar ve çoğunlukla ağrılı değillerdir. Siğillerin büyük bölümü virüslerle bağlantılıdır ve cildiye bölümünün alanına girmektedir ve tedavileri nasırlardan tamamen farklıdır.  Ayak nasırlarının büyük bölümü parmaklarda oluşur. Bunlar sert ve yumuşak nasırlar olarak ikiye ayrılır. Sert nasırlar ayak parmaklarının ayakkabıyla temas eden dış bölümlerinde oluşur ve en sık görülen nasır tipidir. Bu nasır tipinde ayakkabının vurma rolü büyüktür fakat altta yine de bir kemik problemi mutlaka araştırılmalıdır. Yumuşak nasır ise parmak aralarında olur ve bunda da sorumlu nasırın tam karşısındaki parmaktaki kemik çıkıntıdır. Komşu parmaktaki kemik çıkıntı nedeniyle karşı tarafta bası oluşmakta ve ayakkabının sıkıştırmasıyla nasır oluşmaktadır.

NASIR NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Nasırın tedavisinde amatörce yapılan nasır bandı uygulamalarının veya jiletle kazıma gibi yöntemlerin ciddi olumsuz sonuçları olabilir. Bu yöntemler kısa dönemde etkili olsa da, çok erken dönemde nasırın tekrarlamasıyla sonuçlanırlar. Ayrıca yara enfeksiyonu veya bölgesel doku kaybı gibi problemlere yol açma ihtimalleri bulunmaktadır. Nasır tedavisinde 2 yöntem bulunmaktadır. Aslında 2 yöntem de basıyı kaldırmaya yöneliktir. Bunlardan cerrahi dışı yöntemde nasırı basıdan korumak için silikondan yapılmış parmak tüpleri kullanılmaktadır. Bu yumuşak tüpler sayesinde nasırın direkt basıya maruz kalması engellenmektedir. Bu yöntemin etkili olması için her ayakkabı kullanımında bu tüplerin düzenli kullanılması gereklidir. Bu yöntem orta vadede etkilidir fakat maalesef geçicidir çünkü tüplerin kullanımının sonlandırılmasıyla nasırda tekrarlar görülebilmektedir.  Diğer yöntem ise nasırın cerrahi tedavisidir. Bu yöntemde nasırın alınması tam sonuç vermeyebilir. Bu nedenle sert nasırda alttaki kemik dokunun da tıraşlanması gereklidir. Parmak arasında oluşan yumuşak nasırda ise, hem nasır alınmalı hem de karşı komşu parmaktaki kemik çıkıntı tıraşlanmalıdır. Aksi durumda nasır tekrarlayabilir.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
​​​​​​​Türkiye bu olayı konuşmuştu… İstenen ceza belli olduÖnceki Haber

​​​​​​​Türkiye bu olayı konuşmuştu… İste...

Robogait cihazı 550 felçli hastaya umut oldu   Sonraki Haber

Robogait cihazı 550 felçli hastaya umut...

Yorum Yazın

Alanyaspor'un Koronavirüs Test Sonuçları Belli Oldu
Serik'te Koronavirüs Alarmı
Antalya'da Bıçaklı Kavga!
Antalya'da Tır Şarampole Devrildi!
Bayram Namazı Kılınmayacak!
SON DAKİKA! Merkez Bankası Faiz Oranlarını Açıkladı
Meteoroloji açıkladı! İşte bayramda hava durumu!
Kepez Belediyesi Camileri Dezenfekte Edeiyor
Antalya'da bayram için tüm önlemler alındı
Mazıdağı'nda korona virüs tedbirlerine uymayanlara ceza

Başka haber bulunmuyor!

Avşar Simit