Airbus'dan Uzay Zıpkını!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Airbus'dan Uzay Zıpkını!
Yakıtı biten uydular ve uzay araçları nedeniyle uzay çöpleri, gelecek için sorun olmaya devam ediyor. Airbus, uzay çöpleri toplama görevini zıpkın benzeri bir aletle yapacak.
Kaptan İlaçlama

Uzay çöpleri tehlike oluşturuyor

Airbus, İngiltere’deki Surrey Uzay Merkezi’nde zıpkın benzeri bir sistem geliştirdi. 9 metre uzunluğundaki zıpkın benzeri alet, sıkıştırılmış hava kullanılarak ateşlenebiliyor. Zıpkın ile yapılan testlerde, uydu muhafazasında kullanılan ve genellikle 3 cm’den kalın olmayan, uyduların dış kısımlarında kullanılan kompozit malzeme delinebildi. Araştırmacılar zıpkını hedefledikleri uzay çöpüne fırlatarak, dünya atmosferine sokmayı planlıyor. Bu sayede çöpler dünyaya düşürülerek, uzaya gitmeden uzay temizliği yapılabilir.

Uzaydaki çöpler, gelecek için önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan araştırmalara göre, şu anda uzayda 10 cm’den büyük olan 21.000 parça, 1-10 cm aralığında 50.000 parça uzay çöpü bulunuyor. Bu çöplere neden olan ülkelerin başında ise Çin, ABD ve Rusya geliyor.Yapılacak olan daha kapsamlı testlerin ardında, zıpkın ile çöp toplama işlemine başlanabilir.

Kaynak:Shıftdelete.Net

Anahtar Kelimeler:
Borsa haftaya yatay başladıÖnceki Haber

Borsa haftaya yatay başladı

Aykut Kocaman Gidiyor!Sonraki Haber

Aykut Kocaman Gidiyor!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!